Maszyny Stolarskie

Piła formatowa – wszystko co powinieneś wiedzieć o tym narzędziu!

Piła formatowa to urządzenie do obróbki drewna, które przyda się w niemal każdym warsztacie stolarskim. Na początek przedstawimy ci garść informacji odnośnie tego sprzętu, abyś mógł dokonać właściwego wyboru podczas ewentualnego zakupu. Piła formatowa jest jednym z typów pilarek tarczowych, które najczęściej są wykorzystywane w większych zakładach stolarskich. Jest to naprawdę uniwersalne urządzenie, które sprawdzi się także na dużych liniach produkcyjnych.

W dużym skrócie – piła formatowa to urządzenie, które jest jednym z najchętniej używanych sprzętów – zwłaszcza przez profesjonalnych stolarzy. Niezależnie od tego, czy planujesz zająć się obróbką drewna jedynie hobbystycznie, czy też myślisz o przekształceniu tego w prawdziwy biznes – piła formatowa to urządzenie dla ciebie. Zapoznaj się dobrze z jej funkcjonalnościami, aby później cieszyć się z większej wydajności pracy i jakości wytwarzanych przedmiotów.

Piła formatowa to urządzenie, które posiada dodatkowe wyposażenie. Jakie elementy należą do niego? Może to być na przykład stabilny wózek ruchomy – w maszynach standardowych zazwyczaj jest on zamontowany na systemie posuwu z wykorzystaniem trapezu lub prętów. Istnieją oczywiście różnego rodzaju modyfikacje tego rozwiązania – zależą one od producenta maszyn do obróbki drewna, na którego sprzęt się zdecydujesz. Na rynku istnieją wciąż maszyny wyposażone w prowadnice w formie wałka – to zdecydowanie mniej precyzyjne rozwiązanie. W przypadku cięcia taką piłą drewna litego, ten typ urządzenia sprawdzi się dobrze, ale już przy cięciu pływ może być kiepsko. Wózek musi koniecznie lekko się przesuwać oraz nie stawiać oporu. Nie może także posiadać luzów, ponieważ zaburza to stabilność pracy.

WINTER piła formatowa – frezarka KSF 315 – 3000 WINTER piła formatowa – frezarka KSF 315 – 3000

Piła formatowa to urządzenie do obróbki drewna, które dobrze byłoby wyposażyć również w dobrej jakości agregat, który posiada odpowiednią moc. Jego konstrukcja również powinna być możliwie zwarta, ponieważ każda wibracja i drganie negatywnie wpłynie na pracę urządzenia. Agregat nie może składać się z kilku luźno połączonych elementów, ponieważ to właśnie generuje wstrząsy. Warto postawić na agregat odlany z materiału żeliwnego – takie rozwiązanie daje ci możliwość zamontowania go na łożyskach, które dają możliwość podnoszenia i przechylania go pod różnymi kątami przy zachowaniu stabilności. Moc urządzenia dopasuj koniecznie do rodzaju materiału, który będzie obrabiany.

W tym temacie pomóc może ci producent maszyn do obróbki drewna Winter Poland, który doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że początkującym osobom należy pomóc.

Frezarka w Twoim warsztacie

Pilarka formatowa